MENU

Konsultacje

Skonsultuj się w sprawie Twojego dziecka - zadzwoń 509 160 905

Lista niepokojących sygnałów.
Jeśli któryś z nich dotyczy Twojego dziecka, nie czekaj i zacznij działać !!


  • - odginanie główki dziecka do tyłu
  • - skręcanie główki tylko w jedną stronę
  • - asymetryczne ułożenie głowy i tułowia
  • - zaciskanie piąstek
  • - prężenie nóżek
  • - brak wodzenia oczami za zabawką
  • - nadmierny opór lub wiotkość mięśni podczas pielęgnacji
  • - opóźnienia w prawidłowym rozwoju dziecka

Prawidłowy rozwój dziecka:

Pierwszy rok

do 4 tyg.

Noworodek porusza się całym ciałem. Występują chaotyczne ruchy rączek i nóżek, prymitywne kopanie - jedną nóżkę dziecko zgina w kierunku brzuszka we wszystkich stawach, drugą nóżkę w tym czasie prostuje. W leżeniu na brzuchu głowa zwrócona jest na bok, noworodek leży w pozycji asymetrycznej. Kończyny górne są blisko tułowia i klatki piersiowej, dłonie zaciśnięte w pięści ze schowanymi kciukami.

Niemowlę

2-3 miesiąc

Ułożenie głowy jest nadal asymetryczne 6 tydzień Dziecko fiksuje wzrok i prostuje rękę po stronie twarzowej. W leżeniu na brzuchu podpiera się na przedramionach. 8 tydzień Na chwilę utrzymuje głowę w linii środka, łączy ręce na wysokości klatki piersiowej bez wzroku. Na krótko unosi nogi do góry. Dziecko próbuje nawiązać kontakt.

Niemowlę

3 miesiąc

Stabilnie leży na plecach. Głowa jest linii środka. Występuje już izolowany ruch głowy. W leżeniu na brzuchu dziecko patrzy, wodzi wzrokiem za zabawką .Krzywizny kręgosłupa są w pozycji pośredniej. Obręcz barkowa obniża się, zmienia się ustawienie łopatek (zbliżają się do kręgosłupa). W leżeniu na brzuchu dziecko podpiera się na nadkłykciach przyśrodkowych kości ramiennej i na spojeniu łonowym.

Niemowlę

4 miesiąc

Dziecko chwyta zabawkę z boku (prawa ręka po prawej stronie, lewa po lewej stronie). Nie potrafi jeszcze chwycić zabawki nad oczami. Obfite ślinienie gdy dziecko na czymś się skupi. Stopy spotykają się palcami.

Niemowlę

4,5 miesiąc

Dziecko podąża za zabawką przekraczając linię środkową ciała bez chwytu. Stopy spotykają się częścią przyśrodkową. 4-5 miesięcy dziecko dotyka genitali. 5 miesięcy chwyta za kolana.

Niemowlę

5 miesięcy

Chwyta zabawkę w linii ciała. Manipuluje przedmiotami (ogląda zabawkę) Sięgając po zabawkę obraca się z pleców na brzuch. Dziecko interesuje się co jest dalej. Prostuje i unosi ręce i nogi (pływanie). Całe stopy spotykają się. 5-6 miesiąc chwyta nogi od kolan do kostek.

Niemowlę

6 miesięcy

Podpór na dłoniach, przy wyprostowanych łokciach unosi miednicę. Podpór jest na dystalnej części uda.

Niemowlę

7 miesięcy

Dziecko podpiera się na rękach i stopach, obraca się wokół pępka. Wchodzi na czworaki i balansuje. Rozpoznaje obcych i płacze. Chwyta za stopy. 7,5 miesiąca chwyta stopy i przyciąga do buzi przy wyprostowanym kolanie. Chwyta stopami. U dzieci ambitnych występuje foczenie (przesuwanie ciała do przodu za pomocą rąk). Po raz pierwszy ręka wędruje w górę. Pierwszy siad skośny. Chwyt pensetowy. Pierwsze ciągi sylabowe (mamamamama)

Niemowlę

8 miesięcy

Siad prosty aktywny, tułów wyprostowany, nogi odwiedzione, czworakowanie.

Niemowlę

9 miesięcy

Czworakowanie

Niemowlę

10 miesięcy

Staje na całą stopę. Na początku podciąga się rękami. Dziecko wstaje do zabawki najpierw na jedną nogę przez 2 tygodnie, a potem na drugą . Wspina się na cos wyżej np. kanapy, fotele.

Niemowlę

11 miesięcy

Chód bokiem.

Niemowlę

12-13 miesiąc

Pierwszy chód od wyspy do wyspy. Dziecko nie potrafi swobodnie zatrzymać się, ani zmienić kierunku.

Niemowlę

14-16 miesięcy

Chód socjalny. Potrafi się zatrzymać, ruszyć i zmienić kierunek.